تعریف اعتیاد

اعتیاد (خوگری) حالتی، که در آن شخص به علت روانی یا مصرف مواد شیمیایی و یا طبیعی دچار ضعف اراده درکنترل تکرار اعمال خود می‌شود هرچند ضعف اراده فی نفسه بیماری نیست ،ولی به علت تاثیراتی که بر سیستم عصب مرکزی می گذارد به عنوان بیماری فرض می‌شود و این بیماری با ایجاد اختلال در کنترل بر سیستم رفتار-پاداش، باعث تکرار آن رفتار می‌گردد. بیماری اعتیاد مدارهای عصبی مربوط به نظام پاداش، انگیزش ، و حافظه را در مغز دچار اختلال کرده، و اختلال در این سیستم‌ها در مغز باعث بروز عوارض فیزیولوژیکی، اجتماعی و روانی می‌گردد.

اعتیاد جسمی:

پاسخ فیزیولوژیک بدن نسبت به ورود و تأثیر مواد جدید می‌باشد که معمولاً با پدیده تطبیق پذیری(Tolerance) بروز می‌کند.

اعتیاد روانی:

ناشی از لذت و سرخوشی مصرف مواد مخدر می‌باشد. دقیقاً به واسطه ی برهم ریختن نظم ، ترشح میانجی‌های عصبی فرد دچار آسیب‌ها یا تناقضات روانی می‌شود. به عنوان مثال ماده مخدر مت آمفتامین (مخدر شیشه) باعث افزایش ترشح دوپامین در مغز می‌شود و باعث ایجاد حالت تحریکی، سرخوشی، تمرکز و… می‌شود.

مراحل اعتیاد

آشنایی: در این مرحله فرد از راه‌های مختلف (مثلاً از طریق دوستان خودو حتی گاهی خانواده) با مواد مخدر و نحوه استعمال آن آشنا می‌شود. شک و تردید: در این مرحله، فرد سعی می‌کند با میل خود مبارزه کند.و راه های جلوگیری از تحریک میل خود به مواد را تا حد زیادی مسدود نماید ، که با این وجود متاسفانه در بسیاری از موارد شاهد لغزش به سمت مواد مخدر یا محرک هستیم. اعتیاد واقعی: در این مرحله فرد دچار اعتیاد می‌شود و برای رسیدن به حالت نشئگی( اولین تجربه ی استفاده از مواد)، هر بار بر میزان مصرف خود می‌افزاید.

تأثیرات اعتیاد بر خانواده

با وجود یک فرد معتاد در خانواده زندگی همه اعضا به نحوی صدمه می‌بیند. اعضای خانواده برای ادامه حیات مجبور می‌شوند که در زندگی خود تغییراتی بدهند تا بتوانند با اثرات ویرانگر اعتیاد کنار بیایند. به مرور زمان این روش باعث می‌شود تا خود آن‌ها نیز در زندگی خود با مشکلات فراوانی رو به رو شوند. با وجود آنکه اعتیاد به مواد مخدر همواره در بین مردان بیش از زنان بوده اما در چند سال اخیر اعتیاد در ایران در بین زنان نیز افزایش چشمگیری داشته‌است. براساس بررسی‌ها و تحقیقات انجام شده در حوزه اعتیاد زنان، بانوان به دلیل اطلاعات ناکافی و ندانسته در دام اعتیاد گرفتار می‌شوند.

بازدیدها: ۱۴